گلوله آسیاب ( گلوله آسیا – بالمیل )

گلوله آسیاب که به گلوله آسیا، گلوله فلزی، گلوله بالمیل، گلوله فولادی و گلوله آسیاب نیز معروفند. در زبان انگلیسی به این گلوله ها GRINDING BALLS گفته می شود. مصرف این گلوله ها در آسیاب های گلوله ای در صنایع سیمان، معدن و فولاد می باشد.

گلوله بالمیل گلوله آسیا شرکت ایران ذوب

قیمت و خرید گلوله آسیا (بالمیل)

یکی از مهمترین فاکتور های تاثیر گذار در قیمت گلوله آسیا (گلوله آسیاب) آنالیز شیمیایی و بویژه درصد کروم به کار رفته در ساخت این نوع گلوله ها می باشد. مواردی مانند سایز گلوله، نوسانات قیمت مواد اولیه و همچنین نوسانات قیمت ارز نیز در قیمت گذاری نهایی این محصول تاثیر گذار می باشد.

شما می توانید در این صفحه تمامی اطلاعات مربوط به گلوله آسیاب (بالمیل) را مشاهده کنید و برای دریافت قیمت و خرید گلوله آسیا با شماره ۰۹۱۳۲۱۲۱۸۶۰ تماس حاصل فرمایید.

پخش ویدیو

انواع گلوله آسیاب

گلوله های تولیدی شرکت ایران ذوب به ۳ دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

دسته اولگلوله های آسیاب کروم دار مورد مصرف در صنعت سیمان، برخی از معادن و آسیای خشک سایزهای: ۱۵، ۱۷/۵، ۲۰ ، ۲۵ ، ۳۰ ، ۴۰ ، ۵۰ ، ۶۰ ، ۷۰ ، ۸۰ ، ۹۰ ، ۱۰۰، ۱۲۵ میلیمتر
دسته دوم گلوله های چدنی کروم بالا مورد مصرف کارخانجات فولاد (مبارکه ، اهواز) در سایزهای ۳۰ ، ۴۰ ، ۵۰ میلیمتر و تا ۳۰% کروم
دسته سومگلوله های کروم پائین. این گلوله ها از ابداعات شرکت ایران ذوب بوده که در سال ۱۳۷۹ به معادن کشور معرفی شده است.این محصول به عنوان گلوله چدن سفید شناخته می شود و از لحاظ قیمت و کیفیت با گلوله فورج قابل رقابت می باشد. این محصول عمدتا برای آسیای تر مناسب است. سایزهای این گلوله ها عبارتست از: ۲۵ ، ۳۰ ، ۳۵ ، ۴۰ ، ۵۰ ، ۶۰ ، ۷۰ ، ۸۰ ، ۹۰ ، ۱۰۰ میلیمتر

مراحل تولید گلوله آسیاب

مهمترین ماده اولیه جهت ریخته گری گلوله های آسیا و قطعات فولادی، چدنی، قراضه ها و ضایعات فلزی هستند. این مواد به همراه فرو آلیاژهایی نظیر فرو کروم، فرو سلیسیوم، فرم منگنز و همچنین ماسه ریخته گری، بنتونیت، چسب سیلیکات و … در حجم وسیعی پس از تأیید توسط واحد کنترل کیفیت، وارد انبار کارخانه ایران ذوب گردیده تا جهت ذوب و ریخته گری به واحدهای تولیدی ارسال شوند.

مراحل ساخت گلوله آسیا 

در این سالن تولید، عمدتاً گلوله های آسیای ضد سایش از جنس چدن پرکروم یا چدن سفید از سایز ۱۵ الی ۱۲۵ میلیمتر قطر توسط خط نیمه اتوماتیک قالبگیری به روش ماسه تر تولید می گردد. این واحد دارای ۳ جفت کوره القایی با ظرفیت های ۱، ۵/۱و ۳ تن می باشد.
بسته به آنالیز محصول مورد نیاز، اپراتورهای کوره، قراضه، فرو آلیاژها و دیگر مواد اولیه مورد نیاز را درکوره ها با دمای حدودی ۱۵۰۰ درجه سانتیگراد، شارژ نموده و ذوب سازی انجام می گیرد.

پس از تکمیل شدن فرایند ذوب سازی و ساخت قالب های ماسه ای در خط قالبگیری در صورت تأیید دما، آنالیز و استحکام قالب ها توسط واحد کنترل کیفیت، مجوز ذوب ریزی داده شده و مذاب از درون کوره به پاتیل های ذوب ریزی و از پاتیل به درون قالب ها ریخته می شود.
این قالب ها پس از پر شدن و تکمیل فرایند انجماد، به قسمت تخلیه درجه راه یافته و از آنجا پس از جدا شدن و بازیافت ماسه آن ها، جهت خنک شدن و جدا سازی تغذیه و راهگاه، بر روی خرک انتقال داده می شوند. در نهایت، گلوله های تولیدی بالمیل شده و جهت جدا سازی از یکدیگر و نیز عملیات حرارتی به سالن گلوله شکنی و عملیات حرارتی، ارسال می گردند.

واحد عملیات حرارتی | شرکت ایران ذوب

 واحد عملیات حرارتی و تکمیل

پس از پایان مراحل تولید، گلوله ها به واحد عملیات حرارتی و تکمیل ارسال شده و در سیکل های مشخص در کوره های برقی و یا گازی تحت عملیات حرارتی قرار گرفته و پس از خنک شدن در روغن یا هوا، در مرحله بعدی تنش گیری می شوند. این فرایند موجب می شود تا با تغییر ساختار داخلی فلز، سختی آن افزایش یافته و مقاومت آن ها به سایش افزایش یابد.
همچنین، تنش گیری در کوره های دوار باعث می شود تا علاوه بر دستیابی به کیفیت سطحی مطلوب، تنش های پسماند حرارتی بوجود آمده در مراحل ریخته گری و کوئنچینگ گلوله ها، از بین رفته و عمر مفید آن ها افزایش یابد گلوله های آسیا پس از عملیات حرارتی و تنش گیری در بشکه های فلزی و قطعات در پالت های چوبی بسته بندی و آماده ارسال می شوند
 

واحد کنترل کیفیت و آزمایشگاه کارخانه ایران ذوب

این واحد با بهره گیری از کلیه تجهیزات لازم به انجام آزمایشات ضروری جهت کنترل کیفیت فرایند می پردازد. آزمایشگاه شرکت ایران ذوب با بهره گیری از دستگاه هایی از قبیل کوانتومتری، متالوگرافی سختی سنجی و …. و همچنین دستگاه های تست استحکام ، عبور گاز و رطوبت و دانه بندی ماسه از ابتدای ورود مواد اولیه تا لحظه خروج محصول را تحت نظارت خود داشته و کلیه فرایندهای مربوط به تولید را مورد بارزسی قرار داده و در نهایت پس از طی شدن کلیه این مراحل و انجام تست های PT,UT , MT و …. در صورت تایید، مجوز ارسال محصول را صادر می نماید.
آزمایشگاه شرکت ایران ذوب دارای گواهینامه ES 856 از اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی استان اصفهان، بوده و بعنوان آزمایشگاه مرجع در کشور شناخته می شود.

واحد کنترل کیفیت و آزمایشگاه شرکت ایران ذوب

ابعاد گلوله آسیاب یا بالمیل

در کارخانه ایران ذوب گلوله آسیا (بالمیل) از ابعاد ۲۵mm تا ۱۲۵mm تولید می شود.

ابعاد گلوله آسیا (بالمیل)
(۶۰-۶۶ HRC)IZ320Cr11 15-17.5-20-25(mm)
(۶۰-۶۴ HRC)IZ280Cr14 30-35-40-50(mm)
(۵۸-۶۲ HRC)IZ220Cr17 60-70-80-90-100-125(mm)
(۵۸-۶۲ HRC)IZ340Cr30 30-40-50(mm)
(Min.48 HRC)IZ370Cr 25-30-35-40-50-60-80-100(mm)

 ابعاد گلوله آسیا (بالمیل - آسیاب) شرکت ایران ذوب

کاربرد گلوله آسیاب

از گلوله آسیاب معمولا در صنایع مختلف به منظور آسیاب و مخلوط کردن مواد استفاده می شود. برخی از کاربردهای رایج آسیاب گلوله ای عبارتند از:

  1. صنعت سیمان: آسیاب های گلوله ای برای آسیاب کردن کلینکر سیمان به پودر برای تولید سیمان استفاده می شود.
  2. صنعت معدن: آسیاب های گلوله ای برای آسیاب سنگ معدن و سایر مواد برای پردازش مواد معدنی مانند طلا، نقره، مس و سایر فلزات استفاده می شود.
  3. صنایع شیمیایی: آسیاب های گلوله ای برای مخلوط کردن و آسیاب کردن مواد شیمیایی برای تولید محصولات متنوع استفاده می شود.
  4. صنعت داروسازی: آسیاب گلوله ای برای آسیاب کردن داروها به صورت پودر ریز استفاده می شود تا راحت تر جذب بدن شوند.
  5. صنایع غذایی: آسیاب گلوله ای برای آسیاب کردن محصولات غذایی مانند پودر کاکائو، ادویه جات ترشی جات و دانه های قهوه استفاده می شود.
  6. صنعت سرامیک: آسیاب های گلوله ای برای آسیاب و مخلوط کردن مواد سرامیکی برای تولید کاشی، سفال و سایر محصولات استفاده می شود.
  7. متالورژی پودر: آسیاب های گلوله ای برای آسیاب پودرهای فلزی به ذرات ریز برای استفاده در تولید استفاده می شود.

به طور کلی، آسیاب های گلوله ای ماشین های همه کاره ای هستند که می توانند برای کاربردهای مختلف در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرند، جایی که مواد باید آسیاب و مخلوط شوند تا به یک اندازه ذرات خاص یا سایر خواص فیزیکی برسد.

 

جنس گلوله آسیاب

جنس گلوله های آسیاب آسیا | ایران ذوب

گلوله چدنی ضد سایش

گلوله چدنی ضد سایش یکی از ابداعات شرکت ایران ذوب و از جنس چدن سفید و دارای میزان اندکی کروم بوده که از لحاظ قیمت و کیفیت رقابت بسیار خوبی با گلوله های فورج دارد. این گلوله ها عمدتا در صنایع معدنی که حجم مصرف بالایی دارند پیشنهاد می شوند. این گلوله ها در آسیاب های گلوله ای مورد استفاده قرار می گیرند و تحت عنوان گلوله فلزی یا گلوله بالمیل(Grinding Balls) نیز شناخته می شوند.

گلوله چدنی ضد سایش

تولید گلوله آسیا در کارخانه ایران ذوب

شرکت ایران ذوب اولین و بهترین تولید کننده گلوله آسیاب (بالمیل) در ایران می باشد. این گلوله ها از جنس چدن پرکروم با خاصیت ضد سایش بوده و مهمترین محصول تولیدی شرکت ایران ذوب، با حدود ۴۰ سال تجربه می باشند. گلوله های فلزی شرکت ایران ذوب دارای کمترین میزان سایش در مقایسه با دیگر نمونه های مشابه موجود در بازار و قابل رقابت با گلوله های تولیدی شرکت های معتبر جهان از قبیل شرکت موگاتو بلژیک می باشد.

به گواه مشتریان، شرکت ایران ذوب دارای رکورد نرخ سایش ۶.۳ گرم بر تن بوده که بسیار بهتر از استاندارد جهانی تعیین شده برای این محصول است.

تولید گلوله آسیاب در کارخانه ایران ذوب

آدرس کارخانه : اصفهان – اتوبان ذوب آهن – شهرک صنعتی اشترجان – خیابان ششم – پلاک ۵۷ کارخانه ایران ذوب

آدرس دفتر : اصفهان – خیابان دانشگاه – کوچه ۱۳ (شهید خوشاب) – پلاک ۲۸ – ساختمان ایران ذوب۲۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره تخصصی رایگان با ما تماس بگیرید...

نمایش ویدیو درباره گلوله آسیا | گلوله آسیاب بالمیل | ایران ذوب
۳.۵/۵ - (۶ امتیاز)